
Ilta-Sanomat uutisoi verkkosivuillaan, ettei Noora Räty pysty osallistumaan jääkiekon MM-kilpailuihin. Kisat järjestetään elokuussa Calgaryssa.
Räty oli nimetty joukkueen leirivahvuuteen, muttei pysty osallistumaan kisoihin. Rädyn pitävät MM-kisoista sivussa työt.
– Kieltäydyin kisoista naisurheilijan todellisuuden takia. En yksinkertaisesti pysty lähtemään töistä. En saanut lomaa, koska minulla on niin iso vastuu, Räty kertoo Ilta-Sanomien haastattelussa.
Räty pyörittää Minnesotassa maalivahtikoulua eikä pysty jättämään työtään kisojen ajaksi. Helmikuun olympialaiset ovat hänellä kuitenkin mielessä.
– Pekingin olympialaiset ovat edelleen tähtäimessä. Mutta ymmärrän myös hyvin, että kieltäytymiseni MM-kisoista ei auta asiaa.
– Pasilla (maajoukkueen päävalmentajalla Pasi Mustosella) on isona osana ryhmähenki ja -dynamiikka. Ymmärrän hyvin, jos tämä kieltäytyminen sulki portin olympiaprojektiin, Räty kertoo.
Linkki IS:n uutiseen: https://www.is.fi/jaakiekko/art-2000008167371.html
Lähde: Ilta-Sanomat