Niin loistokas kuin Michael Jordanin pelaajaura NBA-seura Chicago Bullsissa olikin,ei sama menestys ole seurannut häntä Charlotte Bobcatsin omistajana. Charlotteon voittanut viimeisistä 44 ottelustaan vaivaiset seitsemän, mikä on kirkkaastiliigahistorian huonoin saldo. 49-vuotias Jordan itse vaikenee joukkueensa tilanteestajääräpäisesti, mutta hänen ystävänsä Charles Barkley puki hiljattain sanoiksi sen,mitä monet ajattelevat.

– Rakastan Michaelia, mutta omistajana hän ei ole tehnyt kovinkaan hyvää työtä.Kun olet kuuluisa ja maksat ympärilläsi olevien ihmisten laskut, ei kovinkaan moniraaski esittää eriävää mielipidettä. Kaikki haluavat loppujen lopuksi lentäämukana yksityiskoneella, Barkley kritisoi Jordanin tapaa ympäröidä itsensä jees-miehillä sport.de -sivustolla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jordan osti osuuden Charlottesta vuonna 2006 ja hänestä tuli NBA-seuran pääomistaja vuonna 2010, ensimmäisenä entisenä NBA-pelaajana. Vuonna 2010 Charlotte ylsi ensimmäistä kertaa pudotuspeleihin. Jordan kuitenkin myi runkopelaajansa Tyson Chandlerin, Raymond Feltonin ja Gerald Wallacen, ja playoff-menestys jäi haaveeksi.

Kuluvalla kaudella syöksykierre on vain syventynyt, eikä Jordan näytä tekevän asialle mitään. His Airness -lempinimellä tunnetusta Jordanista näyttää tulleen virheitä tekevä ihminen, joka kuitenkaan ei halua myöntää virheitään. Kauden 39 ottelusta Charlotte on voittanut vain seitsemmän.

Jordanin suurimmaksi virheeksi johtoportaassa on osoittautunut Washingtonin joukkueenjohtajana vuoden 2001 varaustilanteessa tehty valinta. Tarjolla oli Tyson Chandlerin, Pau Gasolin ja Tony Parkerin kaltaisia nimiä, mutta Jordan päätyi kuitenkin 19-vuotiaaseen high schoolista tulevaan Kwame Browniin.

Chandler, Gasol ja Parker nousivat myöhemmin joukkueidensa kantaviksi hahmoiksi ja NBA-voittajiksi. Brown puolestaan pelaa tällä hetkellä Milwaukeessa, joka on hänen seitsemäs NBA-joukkueensa, ja hänen pistekeskiarvonsa on vaivaiset 6,8.

LUE MYÖS: Patrik Laineen vaimon toiminta hääpäivänä ällistytti (SporttiUutiset.fi)