Suomen jalkapallomaajoukkue pelaa vuoden 2013 viimeisen ottelunsa ensi lauantaina Cardiffissa, missä vastaan asettuu Wales. Huuhkajat saa vastaansa Gareth Balen ja Aaron Ramseyn kaltaiset supertähdet.

Real Madridin on väitetty maksaneen Balesta Tottenhamille jopa 100 miljoonaa. Huuhkajien päävalmentaja Mixu Paatelainen toteaa, että Bale on kiistatta maailman parhaita pelaajia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Hintoihin en ota kantaa. Mutta kaikki hyväksyvät, että hän on yksi maailman parhaista pelaajista. Hänen pelaamisensa on ihailtavaa seurattavaa. Oli laji mikä tahansa, näyttää se huippumiehille aina helpolta. Hänen nopeutensa ja iskukykynsä on iso asia, Mixu kommentoi Balesta.

Ensi kertaa maajoukkueeseen valittu Sakari Mattila ei pelkää Balea.

– Kentällä voimme näyttää hänelle, mikä ero hintalappujen välillä on. Kentällä kaikki ovat samanarvoisia. Tilanne on toinen kentän ulkopuolella, Mattila kertoi.

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)