Suomen Palloliiton (SPL) liittovaltuusto kokoontui Eerikkilän urheiluopistolla perjantaina ja lauantaina (18.–19.11.). Päätöspäivänä valtuusto käsitteli Palloliiton toimintasuunnitelmaa sekä talousarviota vuodelle 2012.

Liittovaltuusto hyväksyi talousarvion vuodelle 2012, jossa Palloliiton arvioitu varainkäyttö on 16 350 000 euroa. Budjetti on 150 000 euroa ylijäämäinen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Liittovaltuusto hyväksyi myös toimintasuunnitelman 2012, jonka keskiössä ovat pelaaja- ja seurakehitys. Liittokokouksen vuonna 2009 hyväksymää strategiaa suunnattiin valtuuston päätöksellä esityksenmukaisesti ottamaan entistä paremmin huomioon huippujalkapallo- ja seuratoiminnon yhteistyön. Jatkossa huippujalkapallo- ja seuratoiminto työskentelevät entistä tiiviimmin yhdessä yksilökeskeisen pelaajakehityksen sekä seurakehityksen tarpeet huomioiden ja toisiaan tukien.

Osana toimintasuunnitelmaa 2012 aloitetaan sekä huippujalkapallon tarpeet että seurakehityksen huomioiva ohjelma, jonka tavoitteena on palkata jo ensi vuoden aikana oto-valmentajia tukemaan seurojen pelaajakehitystyötä ikäluokissa 10–17-vuotiaat. Hyvin alkaneen Fortum Tutor -ohjelman tukiessa jo alle 11-vuotiaiden valmentajien työtä seuroissa, pelaajakehitysputki saadaan jo lähivuosina kattamaan entistä tehokkaammin ja kattavammin nuorten ikäluokat Palloliiton yhtenäisen valmennuslinjan mukaisesti.

LUE MYÖS: Näkökulma: Julmasti mollattu Hinni Hirvonen esitti hyvän kysymyksen (FutisUutiset.fi)