Helsingin IFK nappasi sunnuntai-iltana todella arvokkaan 3-0-vierasvoiton Tammisaaresta Ekenäs IF:n vieraana. Samalla HIFK nousi vain yhden pisteen päähän sarjaa johtavasta KPV:stä.
Avauspuoliaika oli vielä maaliton Tammisaaressa, mutta toisella jaksolla HIFK avasi maalihanat. 57. minuutilla Tuomas Mustonen pääsi hyvän puolenvaihdon ansiosta laukomaan HIFK:n 1-0-johtoon ja 81. minuutilla Jani Bäckman iski jo 2-0. HIFK kaunisteli vielä ottelun loppuhetkillä numeroiksi 3-0. Osuma merkattiin kotijoukkueen omaksi maaliksi.
HIFK on Ykkösessä nyt toisella sijalla vain pisteen KPV:stä jääneenä. EIF:lle sunnuntain tappio saattoi maksaa unelman noususta. Joukkueen ero HIFK:hon on nyt kolme pistettä ja KPV:hen neljä pistettä. Ykkösen voittaja nousee suoraan Veikkausliigaan, kakkonen joutuu karsimaan paikastaan.
Ville Hirvonen