
Suomi aloitti jääkiekon nuorten MM-kisat voitolla tapaninpäivänä, kun Saksa kaatui Edmontonissa 3-1-lukemin.
Suomi aloitti ottelun vahvasti ja siirtyi 1-0-johdossa ensimmäisellä erätauolle.
Isoon roolin noussut Brad Lambert toimitti kiekon kohti maalia ja Samuel Helenius oli mailoineen välissä. Avausmaali syntyi ajassa 12.52.
Toisessa erässä molemmat osuivat kerran. Luca Münzenberger toi ensin Saksan tasoihin erän alussa ylivoimalla, mutta Suomi vastasi kuitenkin jälleen erän viimeisestä maalista.
Joel Määttä iski Suomen uudestaan johtoon irtokiekosta ennen erän puoliväliä. Syöttöpisteet osumaan saivat Aleksi Heimosalmi ja Kasper Puutio.
Päätöserässä syntyi lopullinen ratkaisu. Lambert syötti vastaiskun päätteeksi maalin eteen Samuel Heleniukselle, joka pääsi laittamaan kiekon kolmannen kerran reppuun. Suomen kolmas maali syntyi ajassa 47.53.
Kohulupaus Brad Lambert oli Nuorten Leijonien hahmo. Hän teki tehot 0+2 ja Helenius tehot 2+0. Lambertin kausi SM-liigassa on ollut toistaiseksi vaisu, mutta nyt hän on isossa näyteikkunassa.
Suomen urakka kisoissa jatkuu heti huomenna maanantaina, kun se kohtaa Itävallan kello 21 Suomen aikaa.
Lue myös:Jääkiekon nuorten MM-kisoihin iso muutos – syy ei valitettavasti yllätä
Teksti: Ville Hirvonen