KHL-liigassa päättyneellä kaudella hopeaa saavuttanut Avangard Omsk on Sport-Expressin mukaan tehnyt nelivuotisen jatkopestin hyökkääjä Alexander Perezhoginin kanssa. Sopimuksen taloudellisistayksityiskohdista ei ole tietoa, mutta todennäköisesti Perezhogin saa merkittävän palkankorotuksen.
Perezhogin, 28, pelasi NHL:ssä 128 runkosarjaottelua Montreal Canadiensissa 2005-07. Sen jälkeen hän siirtyi pelaamaann Salavat Julajev Ufaan, jossa voitti Venäjän mestaruuden 2008. Viimeiset kaksi kautta hän on edustanut Omskia.
Perezhogin on voittanut Venäjän paidassa MM-kultaa 2009 ja 2012. Helsingin ja Tukholman kisoissa tänä vuonna hän teki erinomaista jälkeä samassa ketjussa Jevgeni Malkinin ja Alexander Popovin kanssa.































