Lukko nujersi tiistaina HIFK:n maalein 4-0 jääkiekon Liigassa.
Raumalaisten sankari oli hyökkääjä Jonne Tammela, joka tykitti hattutempun HIFK:n verkkoon.
Tammelalta lähti Lukon haastattelussa kehuja myös joukkuekavereille. Maalivahti Lassi Lehtinen sai kunniaa nollapelistään.
- Hyvä peli oli meiltä. Tultiin hyvin sisään ja pelattiin, miten halusimme, Tammela tiivisti.
- Mielestäni tänään nähtiin maalissa sellainen Lassi, mitä ollaan totuttu näkemään: perusvarmaa peliä. Hän otti ekassa ensimmäisessä pari aika pahaakin tekopaikkaa kiinni ja piti meidät voitossa kiinni.
Tammela kiitteli myös Sebastian Repoa, joka antoi miehelle mahdollisuuden laittaa kiekon tyhjiin ja sinetöidä hattutemppu.
- Oli hienoa, että valmennus antoi mahdollisuuden tehdä kolmannen maalin. Pelikaverillakin oli siinä silmää, sillä Sebu (Sebastian Repo) näki, että olen kentällä ja antoi hyvän syötön. Pitihän se käyttää hyödyksi. Valmennukselle ja pelikavereille kiitos siitä, laitahyökkääjä sanoi.