Porin Ässät haki perjantai-iltana äärimmäisen arvokkaan voiton TPS:stä jääkiekon SM-liigassa.

Ässät oli Turussa parempi maalein 5-3 ja venytti piste-eronsa viimeisestä pudotuspelipaikasta taistelevaan turkulaisjoukkueeseen jo kenties ratkaisevaan yhdeksään pisteeseen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ässien päävalmentaja Ari-Pekka Selin oli syystäkin tyytyväinen.

– Vahvaa vieraspelaamista kaksi erää, eikä kolmas eräkään heikko ollut. Me puolustimme keskustaa hyvin, mutta meillä jäi hyökkäyspelaaminen ihan vaiheeseen. Ei oltu kiekossa hyökkäysalueella juuri ollenkaan. Tepsi sai hyvän liikkeen ja paineen aikaiseksi ja sai ansaittua kavennusta aikaiseksi, Selin kertoi lehdistötilaisuudessa.

Lopussa TPS oli nousta kuitenkin rinnalle.

– Loppu oli tietysti aika erikoinen. Meidän pitää ottaa oppia siitä. Pelit kestää 60 minuuttia ja joskus ne kestää vielä enemmänkin. Tänään selvisimme siitä ja toisaalta näimme, että joukkueessa on hyvä luottamus pelata tiukassa paikassa. Se oli tämän illan plussa, Selin kehui.

TPS-leirissä tunnelmat olivat tietysti hieman erilaiset.

– Kyllä meillä oli sellainen ajatus, että lähdetään tuota peliä viemään, mutta heti alussa tuli kylmä suihku niskaan ja lähti heti touhu väärille jengoille, eikä meinannut mistään tulla mitään. Toki Ässät puolusti erinomaisesti, TPS:n päävalmentaja Marko Virtanen mietti.

LUE MYÖS: Näkökulma: Uusi yrittäjä aloittaa – edessä on suomifutiksen huipputärkeä ottelu (FutisUutiset.fi)