Jari Kurri ei voittanut urallaan mestaruuksia Jokereissa, mutta itseoikeutetusti hänet valittiin Jokereiden 45 legendan joukkoon maanantaina julkistettuun seuran juhlakirjaan. Kurri oli Suomen ensimmäinen NHL:n supertähti. Kirjan julkistamistilaisuudessa Kurri kiittelikin Jokereiden juniorityötä sekä erityisesti 1970-luvun juniorivalmentajaansa Pentti ”Kiukki” Kataista.
– Mun ura olisi ollut varmaankin erilainen, jos Katainen ei olisi valmentanut. Tehtiin hirveästi töitä, mutta se ei tuntunut ollenkaan pahalta. Oli vain hienoa olla pelaamassa koulun jälkeen 6-7 tuntia ulkona kavereiden kanssa, Kurri kertoi.
Lapsena ja nuorena Kurri harrasti myös yleisurheilua ja jalkapalloa. Hän katsoo saaneensa apua monipuolisesta harrastustaustaaan.
– Kyllä mä katson, että yleisurheilusta ja jalkapallosta on ollut mulle etua. Vahvuutenani olivat erityisesti juoksulajit. Nykyisin erikoistuminen jääkiekkoon saatetaan tehdä aivan liian aikaisin. On vaarallista, jos 10-vuotiaana päätetään, että pelataan vain jääkiekkoa, Kurri kertoi.
Katainen tiesi jo 1970-luvun alussa, että Kurrista tulisi huippupelaaja.
– Jari Kurri oli jo silloin edellä muita. Jari halusi kehittyä ja meillä oli kovia treenejä, Katainen kommentoi.
Viisi Stanley Cupia Edmonton Oilersissa voittanut Kurri pelasi Jokereissa vuoteen 1980 saakka ennen kuin lähti 20-vuotiaana NHL:ään. Hän palasi Jokereihin muutamaksi kuukaudeksi syksyllä 1994, kun NHL:ssä oli työsulku.