Jean Todt jatkaa kansainvälisen autourheiluliiton FIA:n puheenjohtajana. Todt otti vastaan puheenjohtajuuden perjantaina Pariisissa.
Nyt alkava nelivuotinen kausi on Todtille jo kolmas perättäinen ja samalla viimeinen. Nykysäännöt vaativat, että yksi ja sama puheenjohtaja voi toimia virassaan vain maksimissaan kolmen kauden ajan.
Todtin, 71, valinta oli jo pitkään selviö, sillä hänelle ei ilmaantunut kisaan kilpailijoita. Todt oli ainoa ehdokas pestiin.
Todt valittiin ensi kertaa FIA:n puheenjohtajaksi vuonna 2009. Tuolloin hänet haastoi puheenjohtajakilvassa suomalainen Ari Vatanen.
Todt muistetaan parhaiten F1-talli Ferrarin pitkäaikaisena tallipäällikkönä. Tuossa tehtävässä hän viihtyi vuodet 1993-2007.