Pehmeä rata ja järjestäjien huolimattomuus toivat massiiviset tappiot Barcelonan X-Gamesissa. Sunnuntain ohjelmassa ollut rallicross jäi ohjelmasta lopulta kokonaan pois, sillä radan pehmeys ei antanut mahdollisuutta kovaa ajamiseen.

Järjestäjän tarkoitus oli muuttaa lauantaina käytetty motocrossrata autojen käyttöön, mutta toisin kävi. Kisaviikolla tullut sade ja romahtanut silta olivat lopulta liikaa.Kuljettajat testasivat radan toimivuutta, mutta joutuivat palaamaan radalta takaisin varsin nopeasti.

Niinpä tähtikuljettajien ei auttanut muuta kuin antaa periksi. Kaikki 16 kuljettajaa pakkasivat tavaransa ja lähtivät illan viettoon muilla tavoin. Järjestäjä tosin olisi halunnut kisan jatkuvan klo 21 paikallista aikaa, mutta tiimit eivät enää suostuneet palaamaan radalle.