Citroen saattaa lähteä Australian MM-ralliin kolmella autolla. Kolmatta autoa kaasuttelisi Mads Östberg.

Citroenin Sebastien Ogier on MM-pisteissä toisena ennen kauden kahta viimeistä rallia. Ogier on 28 pistettä jäljessä Toyotan Ott Tänakia. Hyundain Thierry Neuville on puolestaan 13 pistettä Ogieria jäljessä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Mikäli Ogierilla on vielä mahdollisuudet maailmanmestaruuteen Espanjan MM-rallin jälkeen, lähtee Östberg Australiaan ”häiriköimään”. Citroen toivoo, että Östberg pystyisi viemään pisteitä Ogierin uhkaajilta.

– Olemme tehneet mahdollisimman kovaa töitä valmistautuaksemme Espanjan MM-ralliin. Toivomme saavamme sieltä vahvan tuloksen molemmille autoillemme, Citroenin tallipäällikkö Pierre Budar kertoi rallin MM-sarjan verkkosivuilla.

Citroenin toista autoa ajaa Esapekka Lappi.

– Jos se onnistuu, niin meidän pitäisi olla Espanjan jälkeen vielä mukana mestaruustaistelussa. Siinä tapauksessa laitamme kolmannen auton kehiin Madsille Australiaan saadaksemme pisteitä pois kilpailijoiltamme.

– Mads oli viime vuonna kolmas (Australiassa) ja tulee saamaan todella hyvän lähtöpaikan perjantaille, Budar jatkoi.

Espanjan ralli ajetaan lokakuun viimeisenä viikolnloppuna. Australia on ohjelmassa marraskuun puolivälissä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Uusi yrittäjä aloittaa – edessä on suomifutiksen huipputärkeä ottelu (FutisUutiset.fi)