Formula ykkösten MM-sarjaa johtava Red Bull-tallin Max Verstappen hallitsi ylivoimaiseen tyyliin Bakun katuradalla ajettavaa Azerbaidzhanin GP:tä, kun 51 kierroksen urakasta oli puolet takana.

Mercedeksen Lewis Hamilton nappasi toisella kierroksella odotetusti kärkipaikan paalupaikalta liikkeelle lähteneeltä Ferrarin Charles Leclerciltä.

Hamiltonin tahmea varikkokäynti saattoi kuitenkin ratkaista lopullisesti koko kisan. Verstappen karautti kärkeen ja karkuun. Kolmanneksi keikahtaneella Hamiltonilla ei riittänyt paukkuja vastaamaan sen paremmin Verstappenin kuin tämän tallikaveri Sergio Perezin vauhtiin.

Hamiltonin tallikaveri Valtteri Bottas lähti kilpailuun ruudusta kymmenen. Bottas oli samalla sijalla kisan puolivälissä.

Alfa Romeo-tallin Kimi Räikkönen oli joutunut antamaan periksi yhden sijan. Konkari taittoi matkaa sijalla 15.

https://twitter.com/F1/status/1401521757320790024

LUE MYÖS: Suomen rallitoivo Roope Korhonen voitti kaikki maailmalla – jäätävä heitto kilpakumppaneista (RalliF1.fi)