
F1-sarjan urheilujohtaja Ross Brawn sanoo ymmärtävänsä, mitä Ferrarin Sebastian Vettel käy tällä hetkellä läpi.
Saksalainen nelinkertainen maailmanmestari on tällä kaudella romahtanut jo Charles Leclercin taakse kakkoskuljettajan asemaan.
Vettelin tilanne onkin nyt varsin samanlainen, mitä se oli Red Bull-tallissa viimeisenä vuotena. Vettelin käyrä osoitti myös tuolloin alaspäin ja vierellä oli nuori ja nälkäinen haastaja.
– Vettel tuntee nyt samoin kuin viimeisenä Red Bull-vuotenaan, kun hänen vierelleen tuli Daniel Ricciardo, nuorukainen uskomattomalla nopeudella, Brawn sanoi Motorsport Weekin mukaan.
– Mitä tapahtui kisoissa oli vain hänestä kiinni. Se on fakta, että olit sitten kuka tahansa ja mistä tahansa, sinun ensimmäinen vastustajasi on aina tallikaverisi. Sillä ei ole merkitystä kuka olet ja mitä olet voittanut, Brawn muistutti.
Charles Leclerc on voittanut tällä kaudella Ferrarille jo kaksi kisaa, kun taas Vettelin sarake näyttää edelleen nollaa.