
Formula ykkösissä saatetaan nähdä kesän aikana kuljettajavaihdos. Haas-tallin huhutaan Planet-F1:n mukaan antavan Romain Grosjeanille potkut.
Grosjeanin kausi on ollut heikko. Hän on saavuttanut vain kaksi pistettä sijoituttuaan Barcelonan ja Monacon kisoissa kymmenenneksi.
Viime sunnuntaina ajetussa Silverstonen kisassa Grosjean kolaroi tallikaverinsa Kevin Magnussenin kanssa ja tallin kisa oli sen myötä siinä. Haasin tallipomo Günther Steiner raivostui ja soitti tallin omistajalle Gene Haasille tiedustellen, voisiko kuljettajalle antaa potkut.
Grosjeanin tilalle Haas kaavailee Mercedeksen varakuljettajaa Esteban Oconia. Tälle kaudelle Mercedes ei saanut Oconille kilpakuljettajan paikkaa ja Haasille Mercedes vuokraisikin Oconin varmasti mielellään. Ocon saattaa ajaa Haasilla jo ensi viikolla Saksan osakilpailussa, joskaan asialle ei ole saatu vielä vahvistusta.
Oconin on huhuttu korvaavan Mercedeksellä ensi kaudella Valtteri Bottaksen.