Fernando Alonso arveli aiemmin viikolla Red Bullin olevan huono häviäjä vaadittuaan Pirelliltä kovia rengasseoksia. Alonso totesi ilkeähkösti Red Bullin voittaneen viime vuosina liikaa ja siksi Red Bull ei Alonson mielestä osaa enää hävitä.
Red Bullin tallipomo Christian Horner kertoi Catalunya Radion haastattelussa, ettei Alonsolla ja Ferrarilla ole mitään varaa nimitellä vastustajiaan huonoiksi häviäjiksi.
– Urheilussa voittaa tai häviää. Kun häviää, täytyy tehdä kovemmin töitä ja lopettaa valittaminen keltaisista lipuista, Horner kommentoi.
Tuoreessa muistissa on Ferrarin protesti Brasilian GP:n jälkeen Sebastian Vettelin mahdollisesta ohituksesta keltaisen lipun aikana. Jos protesti olisi mennyt läpi, olisi Alonso noussut mestariksi. FIA ei ottanut asiaa edes tarkempaan käsittelyyn ja myöhemmin videotarkastuksista todettiinkin, ettei Vettelin ohitus ollut sääntöjen vastainen.
































