Kansainvälisen autoliiton FIA:n puheenjohtaja Jean Todt kertoo Gazzetta dello Sportille, ettei hän suunnittele pitkää uraa uudessa tehtävässään. Todt aikoo tehdä tilaa nuoremmille jo yhden kauden jälkeen.

– Aion olla tässä tehtävässä vain yhden kauden. On hullua ajatella, että Max Mosley oli puheenjohtajana 18 vuotta. Haluan tehdä vielä muitakin asioita ja elämä on lyhyt, kertoi Todt, joka omien sanojensa mukaan lopettaa FIA:n johdossa siis 2013.

Samalla Todt kertoi, ettei FIA:n johtaminen erotu juurikaan Peugeotin tai Ferrarin johtamisesta moottoriurheilussa.

– Stressi ei ole vähentynyt. Se on vain erilaista. Ero Ferrariin ja Peugeotiin on siinä, että siellä sain myös hyvää palkkaa. Tätä teen vain auttaakseni rakastamaani asiaa eli moottoriurheilua, kertoi Todt.

Todt valittiin FIA:n johtoon viime lokakuussa. Hän päihitti äänestyksessä ylivoimaisesti Ari Vatasen.